Geri Dön

SANDIKTAN ÇIKAN NOTALAR- PİYANONUN BÜYÜSÜ

Sonbaharın ilk konserinde Ayşe Ediz, yoğun istek üzerine Vera’nın notalarıyla  birkez daha Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nde... 

Ayşe Ediz’in Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nde seslendireceği “Sandıktan Çıkan Notalar”ın oldukça etkileyici bir hikayesi var. Aslında sandıktan çıkan bu notaların gerçek sahibi 1890’lı yıllarda Kars’ta doğan Vera Kanonikava. 

Bir subay kızı olan ve 7 yaşındayken babasını savaşta kaybeden Vera, piyano ile genç yaşta tanışır. St. Petersburg’da, sadece savaşta ölen subay çocuklarının kabul edildiği Çar Nikolay’ın himayesindeki okula giden Vera’ya, o okuldan mezun olan tüm çocuklara verilen bir sandık verilir. Vera’nın sandığında yıllarca sadece notaları oldu. Mezuniyetinin ardından, bir süre Fransızca, Almanca ve Türkçe dersleri vererek bazı zamanlar sinemalarda sessiz filmlerde piyano çalan Vera’nın zor bir hayatı oldu. Birkaç yıl İstanbul’da yaşadıktan sonra Kars’a geri dönen Vera, 1965 yılında verem hastalığına yakalanarak hayatını kaybetti. Vera’nın Piyanosu ölümünün ardından satıldı. Ondan kalan sandık dolu notalar ise kız kardeşi Zoya tarafından, piyanist Ayşe Ediz’e verildi. İşte o sandıktaki notaları seslendirerek yıllardır Vera’yı yaşatan Ayşe Ediz, 30 Eylül 2017 Cumartesi günü Vera’yı “Sandıktan Çıkan Notaları” ile Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nde sanatseverlerle buluşturacak.