Geri Dön

MAVİ GÖZLÜ DEV NAZIM HİKMET

MAVİ GÖZLÜ DEV

Bu konserde, dünya sanat şarkısı literatüründe başarılı bir örnek sayılan Azerbaycanlı besteci Arif Melikov’un, Nazım Hikmet’in şiirlerine bestelediği sekiz romansı yer almaktadır. Nazım Hikmet ve Arif Melikov’un yaratıcılıklarındaki tarzın ve yoğun duyguların da birleştiği bu romanslar, uluslararası müzik dünyasında da oldukça önemli yapıt olarak bilinmektedir.

İki kardeş halkın iki büyük değerini bir araya getiren eserin, Türkiye’de daha önce gerek müzikal camiada gerekse halk tarafından tanınmıyor olması ve sunulmamış olması önemli görüldüğü için, bu etkinliğin gerçekleştirilmesi gereği duyulmuştur. Ayrıca iki halkın kardeşliğinin bir başka kanıtı olan bu ortak sanat eserlerinin tanınması, her iki halkın ortak kültürel değerlerinin dünyaya sunulması açısından da oldukça önemlidir.

Konserde şairin ve bestecinin dostluğu, şarkıların oluşması ve yorumlanması süreci anlatıcı tarafından anlatılmaktadır.

Doğumunun 115. yılında, Nazım Hikmet'in şiirlerinin Arif Melikov'un müziği ile buluştuğu bu özel konserde, soprano Demet Gürhan ve piyanist Güler Demirova Györffy’ye, şiirler ve anlatımda Derya Kaya eşlik edecektir.