Oyunun galibi sondan bir önceki hatayı yapan oyuncudur.
Tartakower

ÜÇ KİŞİLİK SATRANÇLA İLGİLİ KISA BİLGİ

Üç Kişilik Satranç Nedir, Nasıl Oynanır?

Üç oyuncuyla oynanan üçlü satrancın telif hakları, The Mars Society’nin kurucusu Robert Zubrin tarafından 1972 yılında tescilletilmiştir.

Geleneksel satrançtan farklı olarak üçlü satrançta 96 karenin bulunduğu altıgen şeklindeki bir satranç tahtası kullanılır.

Üç oyuncunun ve üç ordunun yer aldığı oyunda, her bir oyuncunun taş sayısı ve taşların dizilişi geleneksel satrançla aynıdır.

Tahta üzerinde yapılan hamleler geleneksel satrançta olduğu gibi doğrusal değil, daha kavislidir. Tahtanın biçimi ve karelerin yönü, taşların ne şekilde hareket ettirileceği konusunda oyuncuyu yönlendirir.

Üçlü satrançta, bir oyuncu mat olduğunda oyun biter. Mat eden oyuncu birinci, mat edilen oyuncu üçüncü. Diğer oyuncu ise, ikinci kabul edilir.

Üçlü satrancın en büyük zorluğu, iki ayrı rakiple aynı anda mücadele etmektir. Her hamle sırasında, diğer iki oyuncunun olası hamleleri düşünülmek zorundadır. Savunma sırasında, her iki rakibe karşı da önlem almak gerekmektedir. Bunun yanı sıra, diğer iki oyuncunun arasındaki taktik durumunu kavramak önem taşımaktadır.

2000’li yıllara gelindiğinde, üçlü satranç oyuncularından Ilshat Tagiev, Tarafsızlık Kuralını ortaya koymuştur. Tarafsızlık Kuralı, oyuncunun rakip olarak gördüğü bir oyuncunun saldırısına uğradığında, o kişiye saldırabileceğini ifade etmektedir.